Brama garażowa stanowi ważny element naszej zabudowy. Powinna zapewniać bezpieczeństwo nam i naszemu dobytkowi, ale też nie sprawiać trudności w codziennym funkcjonowaniu. Ważne jest zatem, aby mechanizm jej działania oraz szczelność nie budziły wątpliwości. Dobry stan bramy garażowej zależy od poprawnego użytkowania oraz regularnego konserwowania.
Łagodne oczyszczanie
Brama garażowa jako element ogradzający wnętrze garażu od świata narażona jest na działanie rozmaitych czynników. Jej konstrukcja musi znosić opady deszczu czy gradu, ale też osadzający się kurz i drobiny piasku nawiewane przez wiatr. Mechanizm urządzenia codziennie wykonuje wytężoną pracę podczas kilkukrotnego otwierania oraz zamykania. Zadbajmy zatem o to, aby zapewnić naszej bramie garażowej regularne oczyszczanie, które dzięki użytym środkom będzie też zapewniało urządzeniu podstawową konserwację.
Powinniśmy pamiętać, aby wszystkie czynności wykonywać uważnie i łagodnie. Niezależnie od tego, czy korzystamy z bramy segmentowej, czy przesuwnej, przystępując do czyszczenia, przygotujmy miękką szczotkę oraz delikatną szmatkę. Również łagodne powinny być wykorzystywane detergenty. Panele lakierowane dobrze zniosą dodatek szamponu bez wosku do mycia samochodów. Natomiast bramy powleczone folią drewnopodobną możemy umyć środkiem przeznaczonym do czyszczenia tworzyw sztucznych, np. do ram okien plastikowych.
Czyszczenie bramy garażowej powinniśmy zacząć od oczyszczenia prowadnic, gdyż to na nich osadzają się największe ilości zanieczyszczeń. Jeśli pozwolimy na zaleganie tam brudu, nasza brama przestanie poprawnie funkcjonować. Przesuwające się po prowadnicach rolki będą miały utrudnioną drogą, co może doprowadzić do ich zablokowania i uszkodzenia. Nieczystości usuwamy za pomocą szczotki.
Z wnikliwością potraktujmy miejsce łączenia segmentów, zagłębienia pomiędzy nimi to idealne miejsce na gromadzenie się brudu. Ubite drobiny kurzu, piachu i innych nieczystości mogą uszkodzić powierzchnię bramy, zatem pozbywajmy się ich z ostrożnością. Wszelkie rysy i zadrapania ułatwiają drogę korozji, musimy zatem unikać takich niebezpieczeństw.
Skrzydło bramy możemy zmywać po wcześniejszym omieceniu jej z przyczepionych drobin piasku. Po zastosowaniu łagodnego detergentu spłuczmy bramę czystą wodą, nie dopuszczając do zalania mechanizmu jej napędu. Nim należy się zająć po odłączeniu jego zasilania. Podczas oczyszczania jego elementów warto skorzystać ze sprężonego powietrza, a za pomocą delikatnej szmatki obetrzeć obudowę.
Konserwacja i dobre traktowanie
Po zakończonym myciu bramy dobrze jest sprawdzić stan uszczelek. Jeśli stwierdzimy, że są nienaruszone, potraktujmy je odrobiną preparatu z silikonami. Uchronimy je w ten sposób przed przedwczesnym zużyciem. Kolejnym ważnym zabiegiem konserwatorskim jest posmarowanie stałym smarem zawiasów i trzpieni rolek. Zakres opisanych czynności jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie.
Jednak oprócz utrzymywania bramy garażowej w czystości i przeprowadzania podstawowych zabiegów konserwatorskich powinniśmy dbać o jej poprawne użytkowanie. Warto przestrzegać zaleceń producenta oraz specjalistów odpowiedzialnych za montaż. Bramy garażowe na wymiar dzięki indywidualnemu przygotowaniu cechuje sprawne i bezawaryjne działanie. Możliwej jest to dzięki indywidualnie opracowanej konstrukcji oraz wyposażeniu jej w idealnie dopasowany system napędowy.