Termofloat, a właściwie thermofloat to rodzaj szyb wykorzystywanych w produkcji okien. Określenie to oznacza, że są one ciepłochronne. Wytwarza się je ze szkła niskoemisyjnego miękkopowłokowego, które powstaje w trakcie procesu „off line”. Oznacza to, że po jednej ich stronie, na całej powierzchni umieszczona została specjalna powłoka z metali szlachetnych. Jest to cieniutka warstwa metalu umieszczana we wnętrzu szyby zespolonej, co uniemożliwia jej zniszczenie.
Jak to działa i jakie są zalety takiego rozwiązania?
Zastosowanie takiej powłoki przez producentów okien sprawia, że ciepło jest odbijane do wnętrza pomieszczenia. W związku z tym szyba, na której się ona znajduje musi być odpowiednio umieszczona w zestawie od wewnętrznej strony pomieszczenia. Wykorzystanie takiego rozwiązania sprawia, że doprowadzamy do znaczącej redukcji kosztów, ponieważ straty ciepła są minimalizowane nawet o 30%. Ponadto jest to rozwiązanie, które zapewnia nam pełen komfort zarówno latem, jak i zimą. Gdy jest gorąco za oknem, ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń, z kolei w chłodne dni ogranicza występujące straty ciepła.
Nie możemy również nie zauważyć, że występuje tu bardzo wysoki poziom przepuszczalności światła słonecznego, a jego kolory są neutralne. Co istotne takie szyby ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co sprawia, że są przyjazne dla środowiska. Pozwalają również na ograniczenie zjawiska kondensacji pary wodnej, pojawiającej się w wyniku podnoszenia temperatury szyby.
Co jeszcze jest istotne w tego rodzaju szybach?
Szyby okienne ciepłochronne ograniczają również poziom przenikania promieniowania słonecznego do pomieszczeń. Ma to istotny wpływ dla naszego zdrowia, a oprócz tego zmniejsza tempo płowienia, znajdujących się w naszych wnętrzach, podłóg, mebli czy dywanów. Jest to z pewnością rozwiązanie nieco droższe, gdy decydujemy się na wymianę okien, gdyż system jest wieloszybowy. Warto jednak pamiętać, że okna wstawiamy na lata, a ich odpowiedni dobór przyczyni się do naszego komfortu.