Zaufaj doświadczeniu!
Strona główna » Drzwi prawe czy lewe? Które wybrać?

Drzwi prawe czy lewe? Które wybrać?

rodzaje drzwi

Wybierając drzwi do konkretnego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpłyną na wygodę ich użytkowania. Jedną z głównych decyzji, jakie należy podjąć przy zakupie, jest to, czy wybrać prawe, czy lewe drzwi. Podpowiadamy, jaka jest między nimi różnica i czym kierować się w wyborze.

Czym różnią się drzwi prawe od lewych?

Drzwi prawe i lewe odróżnia od siebie sposób otwierania oraz związane z nim miejsce umieszczenia zawiasów. Jak je określić? Wyobraź sobie, że stoisz przed drzwiami, które otwierają się w Twoją stronę. Drzwi, których zawiasy znajdują się po lewej stronie, są drzwiami lewymi – analogicznie w przypadku drzwi prawych. Kierunek otwierania drzwi ma wpływ na funkcjonalność i dostępność pomieszczenia. Dlatego ważne jest, aby dokładnie określić, który rodzaj drzwi jest potrzebny do konkretnego wnętrza.

Wybrać drzwi prawe czy lewe?

Wybór między drzwiami prawymi a lewymi zależy od wielu złożonych czynników. Wśród nich wyróżnić można np. układ pomieszczenia, jego umeblowanie czy preferencje osobiste użytkownika.

  • Weź pod uwagę stolarkę drzwiową, która już znajduje się w budynku. Jeśli sąsiadujące ze sobą pary drzwi zostaną nieumiejętnie zamontowane, mogą o siebie uderzać, a tym samym szybko niszczeć.
  • Jeśli skrzydło otwiera się do środka wnętrza, zadbaj o to, by zbliżało się ono do pustej ściany. Dzięki temu osobie wchodzącej od razu ukaże się cała przestrzeń.
  • Wybór warto dostosować także do włączników światła, które powinny znajdować się po tej samej stronie, co klamka. Dzięki temu użytkownik nie będzie zmuszony okrążać drzwi, by ich dosięgnąć.
  • Zwróć szczególną uwagę na sposób otwierania drzwi znajdujących się przy schodach. Skrzydło nie może zachodzić na przestrzeń stopni – mogłoby to stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników.
powrót