Zaufaj doświadczeniu!
Strona główna » Drzwi zewnętrzne z szybą wenecką – zasada działania

Drzwi zewnętrzne z szybą wenecką – zasada działania

drzwi

Drzwi zewnętrzne z szybą wenecką to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością zarówno ze względu na swoją estetykę, jak i aspekt praktyczny. Jeśli zastanawiasz się, czym jest szyba wenecka i po co montować ją w drzwiach, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Wyjaśniamy, czym charakteryzują się drzwi o takiej konstrukcji.

Czym jest szyba wenecka?

Zastosowanie szyby (lustra) weneckiego to jeden z wielu sposobów na urozmaicenie stolarki drzwiowej. Konstrukcja tego elementu jest niezwykle prosta. Lustrem weneckim nazywa się zwykłą szybę pokrytą cienką warstwą metalu. W zależności od natężenia światła po obu jej stronach szyba odbija je lub przepuszcza. Powszechnie wykorzystuje się ją np. w pomieszczeniach do przesłuchań. Na stałe weszła jednak także do oferty okien czy drzwi z montażem – zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i usługowych.

Charakterystyka drzwi zewnętrznych z szybą wenecką

Tym, co najbardziej charakterystyczne dla lustra weneckiego jest fakt, że odbicie pojawia się zawsze po stronie większego natężenia światła. Aby lepiej to wyjaśnić, warto przyjrzeć się temu, co dzieje się w przypadku umieszczenia szyby weneckiej w drzwiach wejściowych. W dzień, gdy na zewnątrz jest jaśniej niż we wnętrzu domu, efekt lustra widoczny jest po zewnętrznej stronie drzwi. Ze środka można zaś obserwować to, co dzieje się na zewnątrz. Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy w domu włączone zostanie oświetlenie – efekt lustra widoczny jest od wewnątrz, gdyż to właśnie tam jest wówczas jaśniej.

Drzwi z lustrem weneckim są bez wątpienia ciekawym rozwiązaniem architektonicznym. Gwarantują prywatność, na którą niestety nie można liczyć w przypadku zastosowania wstawek z normalnego szkła. Z tego powodu na szybę wenecką decydują się często osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach.

powrót